ایران همراه با چین و هند یکی از سه تولید کننده بزرگ صنایع دستی در جهان است. از جمله شناخته شده ترین انواع مختلف صنایع دستی در ایران، پارچه های  و قالیچه های دست باف، هنر شیشه گری، سفال، سرامیک و کاشی، مبلمان سنتی، زیور آلات مس و برنج، کارهای چوبی ( چوب و منبت کاری)، میناکاری و حکاکی است.

صادرات صنایع دستی ایرانی در چهار ماه اول سال 2017در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته 45.5 درصد افزایش داشته است که نشان دهنده رکوردی در میان صادرات غیر نفتی کشور است.

پویا محمودیان، مدیر اداره تجارت و صادرات میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران، گفت: براساس اطلاعات اخیر، صادرات صنایع دستی به میزان 250 میلیون دلار رسیده است که رشد چشمگیری در درآمد ارز خارجی کشورداشته است.این رقم در حالی گزارش شده است که این میزان شامل صادرات جواهرات و زیورآلات دستساز نمیشود.

بر اساس آمار گزارش شده استان اصفهان به عنوان مرکز صنایع دستی ایران؛ در مقایسه با سایر استان ها شاهد رشد 334 درصدی نسبت به سال گذشته میباشد که این ارقام حاکی از ظرفیت بالا این استان در تولید و صادرات صنایع دستی است.

استان اصفهان که در آذر ماه سال 1394 توسط شورای صنایع دستی یونسکو، شهر صنایع دستی جهان نامیده شد.از مجموع 297 نوع صنایع دستی ایرانی ثبت شده ، 196 نوع آن را به صورت کارگاهی و تخصصی تولید میکند و شغل اصلی بیش از 40.000 نفر را به صورت مستقیم تشکیل میدهد.با توجه به پیشرفت مداوم در این زمینه پیش بینی میشود درآمد صنایع دستی ایران در پایان برنامه توسعه 5 ساله کشور به بیش از 1 میلیارد دلار در سال برسد که استان اصفهان نقشه عمده ای در تحقق این امر خواهد داشت.

محمودیان با اشاره به تلاش های انجام شده برای توسعه این بخش، گفت: فروشگاه های صنایع دستی آنلاین از دو وب سایت در سال 1392 تا بیش از 200 وب سایت در سال 1396 افزایش یافته است. وی همچنین از تلاش برای ارتباط با سایت های خرید آنلاین بین المللی همچون آمازون و ای بی برای گسترش بازار صنایع دستی ایرانی خبر داد.همچنین بنا بر گفته وی برنامه های برگزاری کارگاه های خلاقیت و کنفرانس های کارآفرینی تاثیرگذار بوده و ادامه خواهد یافت. که در همین راستا دو کارگاه آموزشی در تهران و اصفهان به زودی افتتاح خواهد شد.

Responses